barış manço, barış manço şarkılarındaki didaktik unsurlar, barış manço doğum günü, barış manço anma, barış manço derneği, anadolu rock, barış manço müzesi, barış manço şarkıları
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/barismancorockdernegiofficial
  • https://www.twitter.com/@barismanco777
  • https://www.instagram.com/barismancorockdernegiofficiall

BARIŞ MANÇO ROCK DERNEĞİ

"Dünya'nın ilk, tek ve en büyük Barış Manço ve Anadolu Rock Müzik Topluluğu"

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Barış Manço Şarkılarındaki Didaktik Unsurlar

 

Barış Manço eserlerinde doğruluk, dürüstlük, helal kazanç, çağdaşlık,cumhuriyetin önemi, genç ve çocuklara doğru ve faydalı olanın gösterilmesi ve de örneklenerek öğretilmesi, hayatın siyaseti, dil ve Türk milletinin özelliklerini vurgulanışı ve şarkılarında atasözlerini sürekli kullanışını görmekteyiz.

Barış Manco eserlerinde iyi olanı söyler yanlış olanı anlatır ne yaparsak sonunda ne olur gibi veriler verir.

Şöyle yaparsan boyle olur gibi yargılar uyandırır. Atasözleri ile söylediklerini doğrular ve pekiştirir. Çağdaş ozan edasinda Barış der, Barış bilir, gibi sözlere yer verir.

Barış Manço eserlerinde çocuklar, yaşlılar, sevdalılar ve hatta hayvanlara yönelik unsurlar kullanmıştır. Kimseyi kırmadan, incitmeden söylemek istediklerini belirtir ve bunları ispatları ile şarkılarının içine serpiştirerek pekiştirir.

Örneğin;

Barış der her bir yanın altın gümüş taş olsa
Dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa
Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş tencerenin bu sofrada yeri yok

Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş insanların bu Dünya'da yeri yok

Yukarıdaki sözlerden de görüleceği üzere ; Bir ozan edasında başladığı kıtada bilgi ve öğütler vermektedir. İçi boş tenceren kasıtla birşey bilmeyen ve düşünmeyen insaları kastetmekte, sofra ile dünyadan bahsetmektedir. Yani birşey bilmeyen, düşünmeyen, topluma ve kendisine faydası olmayan ve ayrıca dürüst olmayan insanların dünyada yerinin olmadığı belirtmektedir.

Bu örneği arttırabiliriz. Örneğin Anahtar şarkısında kelime oyunları ile üstü kapalı olarak paradan  bahsetmekte ve bunu büyük bir kelime ustalığı ile dile getiriyor. Aşağıdaki videoda şarkının gerçek anlamını bakın nasıl dile getiriyor:

 

 
     
18605 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Saat
Sen Gittin Ya Çıktı!